21 nov. 2008

Fotbal: Romania - Georgia 2-1

Echipa naţională a României a învins, miercuri, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Georgiei, într-un meci amical desfăşurat pe Stadionul Dinamo, ultimul pe
teren propriu al "tricolorilor" în acest an.

Golurile României au fost marcate de Marica, în minutul 62, şi Goian, în minutul 70, georgienii punctând prin Martsvaladze, în minutul 11.

Martsvaladze a înscris pentru naţionala Georgiei printr-un şut plasat pe lângă Lobonţ, după ce a scăpat singur cu acesta.

România a egalat prin atacantul Ciprian Marica, care a reluat cu capul, de la marginea careului mic, o centrare trimisă de Cociş.

Fundaşul Dorin Goian a marcat golul victoriei pentru România printr-un şut din 4 metri, după ce portarul Lomaia a respins iniţial lovitura de cap trimisă
de Marica.

România: 1. Lobonţ (12. Pantilimon '46) - 2. Ogăraru (14. Panin '25), 4. Tamaş (15. D. Goian '46), 6. Rădoi, 3. Raţ - 11. Cociş, 7. C. Lazăr (5. Ropotan
'46), 20. Tameş (13.Cr. Tănase '46) - 16. Nicoliţă (18. G. Bucur '60), 10. Fl. Costea - 9. Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Georgia: 1. Lomaia - 2. Gvinianidze (6. Şaşiaşvili '46), 3. Salukvadze, 4. Kvahadze, 5. Kandelaki - 16. Razmadze, 7. Dauşvili, 14. Gotsiridze (18. Merebaşvili
'74) - 9. Martsvaladze (10. Odikadze '61), 17. Kobiaşvili (15. Hmaladze '69) - 8. Aleksidze (11. Mchedlidze '58). Antrenor: Hector Raul Cuper.

Meciul amical dintre echipa naţională a României şi reprezentativa Georgiei a fost urmărit de aproximativ 3.000.

La începutul meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor de la mina Petrila.

În minutul 23 George Ogăraru s-a accidentat în urma unei contre cu un jucător advers şi nu a mai putut continua jocul fiind înlocuit cu Panin. George Ogăraru
a fost transportat în timpul primei reprize la Spitalul de Urgenţe din apropierea stadionul.

Suporterii dinamovişti de la cele două peluze l-au înjurat în mai multe rânduri pe căpitanul echipei Steaua, Mirel Rădoi.

Pentru echipa naţională a României au debutat, în partida cu Georgia, Costel Pantelimon, Cristian Panin, Adrian Ropotan şi Cristian Tănase.

Imediat dupăm golul primit, un mic grup de la Peluza Cătălin Hâldan, aproximativ 15 suporteri, l-au înjurat pe Victor Piţurcă şi i-au cerut demisia acestuia.

Partida a fost arbitrată de o brigadă de arbitri din Grecia, avându-l la centru pe Kyros Vassaras, ajutat la cele două linii de asistenţii Christos Gennaios